Siber Güvenlik Nedir? Siber Saldırılardan Nasıl Korunuruz?

Siber Güvenlik Nedir?

Günümüz teknoloji dünyasında bireyler gündelik yaşantılarında her alanda dijitalleşmeye başlamışlardır. Buna bağlı olarak markalar ve kurumlar da iş süreçlerini dijitalleştirmektedirler. Alışverişten fatura ödemeye, marka araştırmasından haber almaya kadar birçok işlemi dijital kanallar aracılığıyla yapmaktayız. Bu yüzden marka ve kurumlar da kendilerini ve hizmetlerini tanıtırken, iş süreçlerini, müşteri ilişkilerini ve veri akışlarını yönetirken dijital kanallara ihtiyaç duyarlar. Bu dijital kanallara kurumsal web sitesi, e-ticaret siteleri, özel yazılım programları veya sosyal medya platformları örnek olabilir.

İşletmeler bu kanalları kullanırken güvende olup olmadıklarının bilincinde olmayabilir ve bu süreci doğru yönetemeyebilirler. Tam da bu noktada siber güvenlik terimini daha yakından tanımak durumunda kalırlar. Siber güvenlik bireylerin, işletmelerin veya hükümetin siber ( internet ve dijital tabanlı) saldırılara karşı korunmasını sağlar.

Siber Güvenlik Neden Önemlidir?

Siber güvenlik, işletmelerin ve kurumların güvende olması için oldukça önemlidir. İşletmeler siber güvenliğe gerekli önemi vermediğinde çeşitli güvenlik problemleri, siber saldırılar ve hackerlar (siber saldırı suçu işleyen kişiler) tarafından marka ve itibarları zarar görebilir. Olası bir siber saldırı durumunda işletmelerin sisteme erişimi kısıtlanabilir, verileri çalınıp işlenebilir veya para karşılığında verilerinin geri verilmesi gibi durumlarla karşılaşabilirler.

Siber güvenlik ile kötü amaçlı veya korsan yazılımları sisteme erişmesi bilgi sızdırmaları, veri hırsızlığı engellenir. İşletmelerin işlerini yürütmesi için ihtiyaç duyduğu veriler, firma bilgileri, müşteri bilgileri, ticari ve finansal bilgiler siber güvenlik önlemi alınarak korunmalıdır. Aksi halde işletmeler hem maddi hem de itibari olarak oldukça fazla zarar görebilirler ve işleri durma noktasına gelebilir. Bu sebeple işletmeler güvenlikleri için siber güvenlik önlemleri almalıdırlar.

Peki ya işletmelerin bu hususta dikkat etmesi gerekenler ve alabileceği önlemler nelerdir? Marka ve Kurumların Alması Gereken Siber Güvenlik Önlemleri başlığı altında sizlere derledik.

blank

Marka ve Kurumların Alması Gereken Siber Güvenlik Önlemleri

Siber güvenlik için işletmelerin ve kurumların izlemesi gereken adımlar vardır. Bu adımlar şu şekilde maddelendirilebilir:

Güçlü Şifreleme:

İşletmenizde kullandığınız çeşitli programların, web sitenizin, sosyal medya uygulamalarının ve daha birçok internet tabanlı platformlarının sizlere sağlamış olduğu hesaplar vardır. Kullanmakta olduğunuz platformlarda oluşturduğunuz hesap bilgilerinde kullanacağınız şifreler çok önemlidir.

Kullanmış olduğunuz şifrelerin firmanızla veya kişisel bilgilerinizle bağlantısı olmayan, karmaşık yapıda olması gerekir. Bu kurala uymak için mutlaka özel karakter, büyük harf ve rakam içeren şifreler oluşturmalısınız. Ayrıca her hesabınızda farklı bir şifre kullanmak da oldukça önemlidir. Çünkü tek bir hesabınızın çalınması veya hacklenmesi durumunda diğerleri de aynı şifreye sahip olduğu için çalınması çok daha kolay olacaktır. 

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama:

Kullanmış olduğunuz uygulamalarda iki faktörlü kimlik doğrulama olması halinde bu doğrulamayı yapmaktan kaçınmayın. Bu doğrulama sistemi, sizin izniniz olmadan hesabınıza erişmeye çalışan kişilere engel olmaktadır.

Güvenlik Duvarı:

Web tabanlı veya masaüstü uygulaması olarak kullanabileceğiniz güvenlik yazılımları kullanmanız siber güvenliğiniz için oldukça avantajlı olacaktır. Güvenlik açıklarını kapatan güvenli yazılımlar siber saldırılardan sizi korur. Bu yazılımlar genellikle “güvenlik duvarı” veya İngilizce adıyla “firewall” olarak bilinir.

Farklı çeşitlerde kullanım özelliği sunan firewall yazılımsal veya donanımsal olarak kullanılabilir. Yazılımsal güvenlik duvarı daha çok ev içi kullanımda fayda sağlarken, işletmeler ve kurumlar için donanımsal güvenlik duvarı çok daha etkilidir.  

İşletmenizin siber güvenliği için kullanabileceğiniz donanımsal güvenlik duvarları, ağınıza gelen trafiği denetler. Sisteminizi ve ağınızı kötü amaçlı yazılımdan, siber saldırılardan korur.

İşletmeniz için bu denli önem arz eden siber güvenlik konusunda kafanız hala karışıksa veya nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, Mutlu Yazılım olarak size bu konuda destek olmaktan mutluluk duyarız.

Siber güvenliğinizi sağlayabileceğiniz, güvenilir ve ödüllü bir marka olan Berqnet Firewall cihazlarını bizden edinebilirsiniz. Satın alımınız ve sonraki bütün süreç boyunca uzman ekibimiz ile sizleri memnun etmek için özveriyle size destek oluyoruz. İşletmeniz için gerekli olan önlemleri almaktan kaçınmayın, bize ulaşarak hemen harekete geçin!

siber güvenlik önlemleri, siber güvenlik önlemleri nelerdir, işletmelerin alması gereken önlemler, işletmelerin alması gereken siber güvenlik önlemleri, güvenlik açıkları, siber saldırılardan korunma, siber saldırılardan nasıl korunuruz, işletmem siber saldırıdan nasıl korunur, siber saldırı durumunda ne yapılmalı, iki faktörlü kimlik doğrulama, donanımsal güvenlik duvarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir