İnsan Kaynakları Yönetim Sisteminin Faydaları Nelerdir?

İnsan Kaynakları Yönetim Sisteminin Faydaları Nelerdir?

Bir insan kaynakları yönetim sisteminde hangi özelliklerin en önemli olduğunu biliyoruz, ancak bunlar sizin ve şirketiniz için nasıl faydalı olabilir? İşte Logo insan kaynakları yazılımlarının en önemli avantajlarından bazıları aşağıdaki gibidir.

Daha İyi Çalışan Self Servis

Modern İKY sistemleri, çalışanların İK departmanıyla uğraşmak zorunda kalmadan temel bilgilerini güncellemelerine olanak tanır. Böylece İK ekibinin daha önemli ve karmaşık görevlere odaklanmak için daha fazla boş zamanı oluyor. Bu, modern İK yazılımının en çok talep edilen özelliklerinden biridir çünkü çalışanların genellikle işyerindeki genel şartlar ve koşullarla ilgili ayrıntılı soruları vardır. HRM sistemi, çalışanların ihtiyaç duyduklarında erişebilmeleri için gerekli tüm bilgileri içeren bir veritabanı sağlayacaktır ve artık aynı soruları yüzlerce kez cevaplamak zorunda kalmayacaksınız.  Bu çözümü kuruluşunuzda uygulamak, çalışanlarınızın kendilerini daha güvende ve rahat hissetmelerini sağlayacak ve artan memnuniyetle, sonuçlar yeterince yükselecektir.

İyileştirilmiş Çalışan Yönetimi

Logo İK yazılımları günlük idari görevlerin azaltılmasına yardımcı olur. Verilerin merkezi bir veritabanında toplanmasını sağlayan, iş akışını iyileştiren ve çizelgeler ve grafikler sunarak bu bilgilere görünürlük kazandıran süreçlerin bir kısmını otomatikleştirir. Modern İK yazılımında sağlanan çok çeşitli özellikler, çalışanlarınızın her yönü ve şirketteki yaşam döngüleri üzerinde kontrol sahibi olmanızı sağlayan çok verimli bir araç oluşturur. Örneğin, çalışanların çalışma saatlerini takip edebilir ve fazla mesai yapmaları durumunda uygun şekilde ücretlendirilmelerini sağlayabilirsiniz. Ayrıca, eğitim programlarını ve kursları takip etmek ve sağlamak, bordroyu yönetmek ve hatalardan kaçınmak mümkündür. İK yazılımları ile çalışan yönetiminde bir diğer büyük avantaj da performans yönetimidir. Her çalışanın puanlarını kolayca takip edebilir ve performans geçmişlerini kontrol edebilirsiniz. Daha sonra, toplanan bilgilere dayanarak geri bildirim konusunda endişelenmenize gerek yok çünkü sistem geri bildirimi sizin için gerçek zamanlı olarak hazırlayacaktır. Çalışanların başarısı hakkında bu kadar derin içgörüye sahip olduğunuz için, bunu onlarla yüz yüze çok sık tartışmanıza gerek kalmayacak ve profesyonel hedefler planlamak her zamankinden daha şeffaf olacak. Güçlü bir İKY sistemiyle, size işe alma ve işe alıştırma işlemlerini de yönetme seçeneği sunduğundan, insanları daha çalışanınız olmadan yönetmeye başlayabilirsiniz. Kuruluşunuz basit, hızlı ve verimli işe alım süreçleri elde etmekte zorlanıyorsa, İK yazılımı bunu gerçekleştirecektir.

Daha İyi Çalışan Performansı

Net hedefler ve geri bildirimlerle iyi sonuçlar almak daha kolaydır. Siz ve çalışanlarınızın net hedefleri varsa ve gerekli eğitim ve araçlar sağlanırsa, yaptığınız işten ikiniz de emin olursunuz. Sonuç olarak, ekibiniz daha verimli çalışacak ve karını görerek daha fazla başarı elde edecektir. Bunun yanı sıra, İKY sistemi, her çalışanın işinde yararlı bulabilecekleri çeşitli eğitimlere, makalelere ve diğer materyallere erişmesi ve yüklemesi için ortak bir platform oluşturmak için harika bir fırsat olabilir. Hepsinin bir araya gelmesi; ekibiniz yeni şeyler öğrenecek, bulgularını başkalarıyla paylaşacak ve performanslarını her zamankinden daha hızlı geliştirecek.

Rutin Görevler Otomasyonu

Kuruluşunuzda İK yazılımını uygulamanın bir başka büyük avantajı da, birçok günlük görevi bunun gibi otomatik hale getirebilmenizdir. Uygun bir İKY sistemiyle, evrak işleri, çalışanların sosyal haklarının yönetimi, maaş, vergiler ve bu türden diğer bilgiler hakkında endişelenmenize gerek kalmayacak. Hepsi sistemde otomatik olarak analiz edilecek ve toplanacaktır. Ayrıca İK yazılımının çeşitli özellikleri ile çalışanlarınızın çalışma saatleri, hastalık, doğum ve diğer izin türlerini takip edebileceksiniz. Hatta bunu herkese açık hale getirebilirsiniz, böylece tüm iş arkadaşlarınız belirli bir günde kimin müsait olduğunu ve kimin olmadığını görebilir. Geri bildirim de otomatikleştirilebilir. Sistem, her çalışanın puanları, başarıları, çalışma saatleri ve daha fazlası hakkında veri toplar. Ardından analiz edilir ve şirkette işe alınan her kişi için otomatik bir değerlendirme ekranınıza gelir. Ek olarak, İK yazılımını doğrudan çalışanlarınıza geri bildirim gönderecek şekilde ayarlayabilirsiniz, böylece değerlendirme için düzinelerce ek toplantı için endişelenmenize gerek kalmaz.

Gelişmiş Veri Güvenliği

Logo’ya yatırım yapmak size birçok düzeyde fayda sağlayacaktır; bunlardan biri gelişmiş gizlilik ve veri korumasıdır. Her işveren, çalışanların kişisel verilerinin ihlal edilmesini önlemekle yükümlüdür. Bir İK yönetim sistemi, bunu başarmanıza ve hassas bilgileri çalınmaya veya kötüye kullanılmaya karşı başarıyla korumanıza yardımcı olabilir. Bilgisayar korsanları, uygun yazılımla korunan şifreli sisteme o kadar kolay girmeyecek ve çalışanlarınızın verilerini güvence altına aldıkları için minnettar olacaklarından emin olabilirsiniz. Ek olarak, HRMS, bordroyu işlemek için daha güvenli bir yol sağlayan bir bordro özelliği ile birlikte gelir. Parola yetkilendirme ve dahili donanımda bilgi depolama, bu tür verileri güvence altına alır.