İnsan Kaynakları Yazılımının Özellikleri Nelerdir?

İnsan Kaynakları Yazılımının Özellikleri Nelerdir?

İnsan kaynaklarını yönetmek, özellikle şirketinize yeni insanlar katıldığında ve hatta rutin görevler bile zorlaştığında daha karmaşık hale gelir. Verimli olmak, işyeri yasalarına uyumu sürdürmek ve çalışanlarınızı bağlı ve mutlu tutmak istiyorsanız, organizasyonunuzda İKMS’yi uygulamaya koymaktan çekinmeyin.  İnsan kaynakları yönetim sistemi nedir? İK yazılımının faydaları maliyetlerinden ağır basıyor mu? Son olarak, Logo yazılımları kullanırsanız kuruluşunuz nasıl ve neden büyüyecek?

İnsan Kaynakları Yönetim Sistemi Nedir?

İnsanları yönetmenize ve görevleri, süreçleri, faydaları ve verileri takip etmenize yardımcı olacak bir sisteme mi ihtiyacınız var? İK yazılımı tam olarak budur.  Bu entegre sistem, İK yönetimi tarafından karar vermede kullanılan bilgileri sağlar. Veriler, İK alanında istediğiniz her şeye odaklanabilir. Böylece, çalışan demografisi, sosyal yardım takibi, performans istatistikleri ve daha fazlası olabilir. Genellikle, bir insan kaynakları yönetim sistemi bir veri tabanında veya birbiriyle ilişkili bir dizi veri tabanında oluşturulur. Logo yazılımları, her büyüklükteki kuruluşta İK departmanında karar vermeyi iyileştirmenin anahtarıdır. İK yazılımı büyük şirketlerle ilişkilendirilse de, işletmeniz küçük olsa bile bunu bir işveren olarak düşünmelisiniz.

İnsan Kaynakları Yönetimi Yazılımı Özellikleri Nelerdir?

İnsan kaynakları yönetimi yazılımı, kullanışlı özellikleri nedeniyle birçok modern kuruluşta benimsenen en popüler sistemlerden biridir. Ancak bu özelliklerden en popüler olanları nelerdir ve doğru yazılımı nasıl seçersiniz? İşte en çok aranan ve temel İK yazılım işlevleri şu şekildedir:

Çalışan Bilgi Yönetimi

Her İK yazılımının sahip olması gereken temel özellik budur. Kişisel verileri, iş geçmişi, maaş, banka ve vergi bilgileri, sigorta, izin talepleri ve şirketinizle ilgili diğer her türlü bilgi dahil olmak üzere genel ve kapsamlı bir çalışan dizini içermelidir.

İşe Alım

Logo yazılımları, İK departmanına kuruluştaki insanlarla ilgili tüm konularda yardımcı olacaktır. Bu, bir işe alım sürecinden başlayan çalışan yaşam döngüsünü içerir. İK yazılımı sayesinde, otomatikleştirilmiş İK özellikleriyle işe alma ve işe alma işlemlerini kolaylaştırabilirsiniz. Örneğin, çeşitli kanallara ve web sitelerine kolayca bir iş ilanı verebilir ve hatta otomatik olarak bir iş tanımı oluşturabilirsiniz. Başvurular yağarken, sistem adayları işe yatkınlıklarına göre kabul edecek veya reddedecektir.

Yetenek Yönetimi

Bu, İKY sisteminizde ihtiyaç duyabileceğiniz başka bir değerli özelliktir. Yetenek yönetimi, çalışanların değerlendirilmesine yardımcı olur ve işe alındıklarında, insanların üretkenliği, müşteri memnuniyeti ve daha fazlası hakkında bilgi sağlayabilir. Hatta bazı sistemler otomatik geri bildirim sunabilir veya İK ekibinin incelemelerini yazılım tarafından sağlanan ayrıntılı bir analize dayandırmasına yardımcı olabilir.

Avantaj Yönetimi

Şirketiniz büyüdüğünde, daha fazla insan katılır ve sunacak daha fazla avantajınız olur; size çok zaman kazandıracak özellik budur. Örneğin, özel sağlık hizmetleri veya spor kartları gibi avantajlar, neredeyse gerçek bir insandan herhangi bir yardım gerektirmeden bir Logo yazılımı kolayca yönetilebilir. Ek olarak, bu çözüm hataları ve ekstra işleri en aza indirir.

Finansal Yönetim

Aynı anda birkaç düzine çalışanın manuel ödeme yönetimini hayal edebiliyor musunuz? Neyse ki bunu yapmak zorunda değilsiniz çünkü İK için tasarlanmış yazılımlar bu temel işlevi geliştirebilir ve çalışanlara doğru zamanda uygun ücreti ve size gönül rahatlığı sağlayabilir. Çeşitli modüller arasında baz maaş yönetimi, ikramiye programları, komisyonlar ve hisse senedi ve uzun vadeli teşvik yönetimi yer alır. Küçük bir kuruluş yönetiyor olsanız bile, İKY sistemi finansmanı çok daha verimli bir şekilde planlamanıza izin verecektir.

Zaman ve Devam Yönetimi

İnsan kaynakları yönetimi sistemlerindeki bazı özellikler, çalışanlarınızın programlarını ve katılımlarını yönetmenize yardımcı olmak için vardır. Bu tür işlevler, şirketinizin personel ihtiyaçları ile uyumlu kalmasını sağlayacaktır. Düzgün seçilmiş İK yazılımı, çalışanları çeşitli departmanlar, konumlar ve projeler arasında planlayabilir. Bu şekilde, siz ve iş arkadaşlarınız o gün kimin işte, kimin izinde olduğunu her zaman bileceksiniz.

Öğrenme ve Mesleki Gelişim

Çalışanlarınızı güncel tutmanın bir yolunu arıyorsanız, İK yazılımı size bunu sağlayabilir. Pek çok İKY sistemi, size ve çalışanlarınıza, eğitim kaynaklarını yükleyebileceğiniz ve kullanıcıların materyallerden öğrenmeleri ve bir şey unuttuklarında onları görmeleri için bunlara erişmelerini sağlayabileceğiniz bir platform kullanma imkanı verir. Etkili Veri Takibi ve Yönetimi