Tüm Detaylar

Bordro Yazılımı Nedir?

Logo Bordro Plus Herhangi bir İK veya Bordro uzmanı, bordro işlemenin sadece maaş çeklerini hesaplamaktan daha fazlası olduğunu size söyleyecektir. Çalışanları şirketin maaş bordrosuna kaydetmekten kusursuz uyum sağlamaya ve çıkışa kadar maaş bordrosu kayıtlarını tutmaya kadar her ay tekrar eden bir dizi görev vardır. Bordro yazılımı, profesyonellerin tüm bu faaliyetleri tek bir yerden zahmetsizce takip etmelerine yardımcı olur. Bordro yazılımının tipik işlevlerine ilişkin hızlı bir genel bakış videosunu izleyin.

İşletmeniz İçin Bordro Yazılımının Önemi

Bordro işleme ve yönetimi, bir kuruluşun kritik varlığı olan çalışanları ile ilgilenmek için çok çeşitli faaliyetleri içerir. Manuel olarak veya eski bir sistemle veya bir elektronik tablo aracılığıyla yapıldığında, karmaşık, zaman alıcı ve bazen hatalı hale gelir. Özel yazılım, bordro uzmanlarının diğer bordro görevlerini kolaylaştırmasına yardımcı olarak İK’ların ve küçük işletme sahiplerinin önemli iş projeleri için alan yaratmasına olanak tanır.

Otomatik Bordro

Maaş bordrosunu manuel olarak işlemek, çok maliyetli olabilecek kasıtsız hatalar için açık kapı bıraktığınız anlamına gelir. Bordro yazılımı hem karmaşık hem de basit görevleri otomatikleştirerek bordroyla daha iyi başa çıkmanızı sağlar. İyi bir bordro yazılımı, maaş bordrosunu hazırlamaktan ödeme dönemini kapatmaya kadar süreci düzenli, kolay ve verimli tutar.

Bordro Giderlerini Takip Etme

Herhangi bir işletme için maaş bordrosu her zaman yinelenen bir giderdir. İşiniz büyüdükçe maaş bordrosu harcamalarınız da artar ve aydan aya kar ve zarar tablonuza en çok katkıda bulunanlardan biri hakkında tam bir görünürlüğe ihtiyaç duyarsınız. Bordro yazılımı, çalışanların maaş kayıtlarından yasal düzenlemelerine ve ikramiye ödemelerine kadar tüm bu raporları oluşturarak, harcamaları son rupisine kadar takip etmenize olanak tanır.

Vergilerin Daha Az Vergilendirilmesi

İşletmelerin vergileri havale etmemeleri nedeniyle cezalandırıldığı senaryolar gördük. Bordro yazılımı, değişen vergi yasalarına uyum sağlamanıza, işletmeniz için geçerli olacak kanunları seçmenize, KM katkılarını kontrol etmenize ve daha pek çok şeye yardımcı olur. Kuruluşunuz her zaman doğru vergi indirimleri yapacağından emin olabilir.

İlgili İş Uygulamalarıyla Entegrasyon

Bordro personeli, her ay bordro işleme girdileri almak için birden fazla ekiple koordinasyon sağlar. Süreç karmaşık ve zamana bağlı ve büyüyen bir iş ile sadece daha da zorlaşacak. Güvenli entegrasyonlar, birden fazla ekipten alınan verilere tek bir yerden erişmenizi sağlar. İK ve Muhasebe platformları ile entegre bordro yazılımları, üç farklı ama çok önemli departmanı tek çatı altında toplamanıza yardımcı olur.

Bordro Verilerinizin Güvenliğini Sağlama

Bordro sistemi, çalışanlarınız hakkında maaş, vergiler, banka hesapları ve daha fazlası gibi hassas bilgilere ev sahipliği yapar. Bordro yazılımı, ayrıntılı erişim denetimleriyle bordro verilerinizin bütünlüğünü artırabilir. Her departmanın oynadığı çoklu rolleri ayırt edebilir ve yetkisiz erişimi ortadan kaldırabilirsiniz. Personelle güvenli bir şekilde işbirliği yapın, aynı arayüzü sunun ancak bordro personelinin rollerine göre yalnızca neye ihtiyaç duyduklarını görmelerine izin verin.

Bordro Yazılımının Temel Özellikleri

Basitleştirilmiş Çalışan İşe Alımı Bir İK olarak, her gün tonlarca evrak işiniz var. Kuruluşunuzun maaş bordrosu yazılımı, çalışanları maaş bordrosuna hızlı bir şekilde kaydetmenize izin vermeli ve size çalışanlarınızın eksiksiz profil bilgilerini tek bir yerden vermelidir. Bu, temel bilgileri, maaş ayrıntılarını, vergi ve ödeme bilgilerini içerebilir.

Çalışanlar İçin Özel Maaş Bileşenleri

Kuruluşunuzun hiyerarşisi üst düzey yöneticilerden stajyerlere kadar değişebilir. İyi bordro yazılımı, kuruluşunuzun politikasına göre kazançları, ödenekleri, kesintileri, geri ödemeleri ve esnek sosyal yardım planlarını özelleştirmenize olanak tanır.

Tek Tıkla Bordro

Maaş bordronuzu çalıştırmaya hazır olduğunuzda, yazılım tek bir tıklamayla bir dizi bordro işleme faaliyetini tamamlamalıdır. Yani maaş hesaplaması otomatik olmalı, vergiler en son çıkan vergi kanunlarına göre hesaplanmalı, maaş bordrosu, maaş ve bordro muhasebesi girişlerine varsayılan olarak dikkat edilmelidir.

Çevrimiçi Maaş Ödemeleri

Maaşların zamanında ödenmesi kurumunuzun olmazsa olmazıdır. Tanınmış bankalarla aktif entegrasyonları olan bordro yazılımı, tüm çalışanlarınız için güvenli ve zamanında maaş transferi yapmanıza yardımcı olabilir. Hatta bazı yazılımlar, dinamik çalışan durumlarını karşılamanıza yardımcı olacak düzenli ödeme döngüleriniz dışında, seçili çalışanlara önceden maaş göndermenize bile izin verir.

Çalışan Self Servis

Bu portallar doğası gereği dijital olduğundan ve çalışma saatlerinden çokça tasarruf etmenizi sağladığından, bu artık bordro yazılımı için bir zorunluluktur. Self servis portalları, çalışanların maaş bordrolarını ve vergi tablolarını indirmelerine, yatırım beyannamelerini ve kanıtlarını sunmalarına, geri ödeme talep etmelerine ve son teslim tarihlerinde zamanında bildirim almalarına olanak tanır.

İzin ve Devam Yönetimi

İster HRMS’ye entegrasyonlarla, ister izin ve devam verileriyle ilgili elektronik tablo girişlerini kabul etme özelliğiyle, bordro yazılımınız, çalışanlarınızın izin ve devamsızlık verilerini kolayca yönetmenize izin vermelidir. Bir HRMS sisteminden izin verilerini otomatik olarak alarak bordro personeliniz işi daha hızlı tamamlayabilir.

Vergi Raporları

Şirketinizin kusursuz bir vergi uyum kaydına sahip olması için, bordro yazılımınızın tüm önemli yasalar otomatik olarak raporlar oluşturması önemlidir. Bu önceden biçimlendirilmiş vergi raporları, vergi beyannamesi sürecini hızlı bir şekilde tamamlamanıza yardımcı olacak ve kayıtları düzenlemede size bolca zaman kazandıracaktır.

Ölçeklenebilir

Bordro yazılımını düşündüğünüzde, her zaman uzun vadeli olmalıdır. Her ay veya yılda farklı satıcılardan geçiş yapmaya devam edemezsiniz. İlgili geçiş çabaları, sahip olduğunuz veri miktarına bağlı olarak çok yoğun ve kapsamlıdır. Seçtiğiniz bordro yazılımı, büyüme stratejinizle uyumlu olmalı ve sizinle birlikte büyümelidir.

Ücretsiz Demo Talebinde Bulunun

    Telefon Numaranız

    Bordro yazılımı, İK’lar veya bordro uzmanları tarafından bordro işlemlerinin tüm yaşam döngüsünü uçtan uca yönetmek için kullanılan bir çözümdür. Bordro yazılımının bazı önemli özellikleri, avantajları ve işletmeniz için en iyi bordro yazılımını seçmek istediğinizde göz önünde bulundurmanız gereken şeyler burada.